MonumNet Seznam ohrožených nemovitých památek   Zpět Hledání
Intranet (PIN):  
Detail ohrožené nemovité památky  
Památka :jiná výrobní stavba - továrna na lustry Elias Palme
Ochrana stav/typ uzavření :prohlášeno kulturní památkou Ministerstvem kultury
Památkou od :31.12.2007
Číslo rejstříku ÚSKP :102767
Název okresu :Česká Lípa
Sídelní útvar (město/ves) :Kamenický Šenov
Část obce :Kamenický Šenov
Katastrální území :Kamenický Šenov
Ulice,nám./umístění :Lustrárenská
Číslo popisné :686
Čísla orientační :,0
Obec s rozšířenou působností :Nový Bor
Obec (obecní úřad) :Kamenický Šenov
Stavební úřad :Stavební úřad - Městský úřad Kamenický Šenov
Finanční úřad :Finanční úřad pro Liberecký kraj, územní pracoviště v Novém Boru
Historická země :Čechy
Identifikátor záznamu (IdReg) : 483879248
Parcely:
ř. parc. díl %pl. omezení památkové ochrany: specifikace/poznámka
Katastrální území: Kamenický Šenov
st.772 100 hlavní budova, provozní budovy I a II, oplocení
   
Anotace: Výroba lustrů firmy Elias Palme se datuje již od r. 1849, z důvodu nedostatečné kapacity původní výrobny bylo v r. 1904 rozhodnuto postavit novou továrnu. Stavba byla realizována v r. 1905 dle plánů kamenickošenovského stavitele Adolfa Richtera. Návrh byl schválen 15. června 1905. Rozsáhlý tovární areál se nachází v severozápadní vyvýšené části města nad levým břehem Šenovského potoka mezi Lustrárenskou a Charvátovou ulicí. Hlavní budova je orientovaná směrem do Lustrárenské a Lidické, přístup do dvora a budovy je veden z Lustrárenské ulice. Areál obdélného půdorysu je možno rozdělit na hlavní budovu v severovýchodní části, na ní navazující dvě kolmá protáhlá křídla ve střední části s přístavbou na severní straně, dvůr s drobnějšími objekty a stavbu huti + na jihozápadním okraji. Severovýchodně před hlavní budovou je dochované na vysoké omítané podezdívce původní oplocení z kovaných polí bez sloupků (kovové subtilní sloupky jsou součástí polí). Pole jsou tvořené svislými čtvercovými pruty a trojicí vodorovných prvků z pásoviny, navzájem spojených nýty. Horní konce prutů jsou střídavě rovné a zprohýbané, ve středu každého pole je na svislý prut uchycen z tyčoviny provedený stylizovaný motiv sklářských kleští, nahoře ukončený lilií a listem. Plot má šedý nátěr.
Týká se: Celek Typ vlastnictví:  Soukromý držitel (fyzické osoby)
Stav: stav k 26. 11. 2012 - Dlouhodobě neudržovaný areál se nachází v havarijním stavu. V tomto roce došlo ke zřícení části střechy hlavní budovy. Zajekající voda dále narušuje ostatní stavební konstrukce. U většiny objektu jsou z velké části destruovány omítky a chybí většina výplní dveřních a okenních otvorů. Stavby a volné plochy areálu zarůstá hustá náletová vegetace. Stav k 26. 11. 2013. Areál továrny změnil majitele, nicméně havarijní stav se dále prohlubuje.
 Ouhrabka, 7.1.2013

klepnutím zvětšíte do nové záložkyklepnutím zvětšíte do nové záložkyklepnutím zvětšíte do nové záložkyklepnutím zvětšíte do nové záložky

Od 10.1.2003: 
© 2003-15 Národní památkový ústav, Valdštejnské nám. 3, 11801 Praha 1, IČ: 75032333, DIČ: CZ75032333, tel. 257 010 111